अध्यक्षमा डा. भिम रावल र केपी ओलीबीच चुनावी प्रतिस्पर्धा

१३ मंसिर, चितवन । नेकपा एमालेको चितवनमा जारी १० औं राष्ट्रिय सम्मेलन जारी छ । हिजो दिनभरी सहमतिका लागि भन्दै दिन कटाएका एमाले नेताहरुले राती ११ बजेपछि निर्वाचन आयोगले निर्वाचन तालिका सार्वजनिक सँगै बन्दसत्र सुरु भएपछि अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले दिनमा सहमति गरिएको भन्दै १० औं केन्द्रीय कमिटीको नामावली पढेर सुुनाएका
थिए । करिब ३०१ जना केन्द्रीय कमिटीको नाम बाचन गरेपछि उलने यि नामउपर कसैलाई चित्त नबुझेमा नामउपर दरखास्त हाल्न समेत घोषणा समेत गरेका थिए । तर पार्टीका उपाध्यक्ष भिम रावलले यो सबै प्रक्रिया असहमति जनाउँदै आफू अध्यक्ष पदमा उम्मेदवारी दिने बताउँदै फरक मत दर्द गदैै आएपछि आज बिहान ८ बजेदेखि अध्यक्षका लागि केपी शर्मा ओली र भीम रावलबीच निर्वाचन हुने नै भएको छ ।

मध्यरातमा शुरू भएको बन्दसत्रमा ३०१ जना केन्द्रीय सदस्यको नाम प्रस्ताव गरेका ओलीले अध्यक्ष मण्डलमा १९ जना पदाधिकारीबारे छलफल गरेका
थिए । उनले अध्यक्ष मण्डलमै रहेका रावललाई उपाध्यक्षमा बस्न प्रस्ताव समेत गरेका थिए । तर रावलले उनको प्रस्तावलाई अस्वीकार गरे ।

बन्दसत्रलाई सम्बोधन गर्दै ओलीले एकताका लागि आफूले धेरै प्रयास गरेको बताए । असहमति र असन्तुष्टि हुनु स्वाभाविक भए पनि बाहिर लैजान राम्रो नभएको भन्दै उनले भने, ‘मैले धेरै पटक भीम रावललाई उपाध्यक्षको उम्मेदवार बन्न आग्रह गरें, तर सम्झाउन सकिएन ।’

महाधिवेशन प्रतिनिधिहरुले ताली बजाए । लगत्तै ओलीले अघि भने, ‘सिंगै हलले भनेको भन्दा बहिर नजान भीम रावललाई आग्रह गर्दछु ।’

तर रावलले लामो बहस गर्न चाहेनन् र अध्यक्षको उम्मेदवार हुने बताए । ‘रात गएर बिहान भयो कमरेडहरु सुत्न पाउनुभएको छैन’ उनले भने, ‘लामो
बोल्दिनँ । मलाई फर्किन गाह्रो हुन्छ, अध्यक्षमा उम्मेदवारी दिन्छु ।’

रावलले अडान नछाडेपछि हलमा होहल्ला भयो । रावल विरुद्ध नारा हुटिङ भयो । तर ओलीले शान्त रहन आग्रह गर्दै भने, भीम रावल उम्मेदवार हुन्छु नै भन्ने हो भने उठ्न दिनुपर्छ ।’

उनले सहमतिका लागि १९ पदाधिकारीको प्रस्ताव राखे र त्यसअनुसार नै उम्मेदवारी दर्ता गर्न नेताहरूलाई आग्रह गरेका छन् ।

एमालेको निर्वाचन आयोगका प्रमुख डा. विजय सुब्बाका अनुसार आज बिहान ९ देखि साढे ९ बजेसम्म उम्मेदवारी दर्ताको समय तोकिएको छ । ओलीले सहमतिका लागि प्रस्ताव गरिएका र अरुले पनि यो अवधिमा उम्मेदवारी दर्ता गरेपछि निर्वाचनको बाँकी प्रक्रिया अघि बढ्ने समेत उनले बताए ।