Breaking News

कोरोनाका कारण नेपालमा ११ लाख मानिसको रोजगारी संकटमा

२८ चैत, काठमाडौं । कोरोना भाइरसका कारण लकडाउनको अवस्थामा रहेको होटल ब्यवसायीले कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को महामारीका कारण नेपालमा ११ लाख मानिसको रोजगारी संकटमा परेको बताएका छन् । उनीहरुले कोभिड १९ का कारण होटल ब्यवसाय सबैभन्दा बढी समस्यामा परे पनि सरकारले आफूहरुको समस्या सम्बोधन गर्न नसकेको गुनासो गरेका छन् ।
खर्बौं लगानी रहेको होटल क्षेत्र बन्द भई धरासायी हुने निश्चितप्रायः रहेको अवस्थामा अझै पनि सरकारबाट उचित सम्बोधन हुन नसकेको होटेल संघ नेपाल (हान) ले उल्लेख गरेको छ ।
वर्तमान जटिल र भयावह अवस्थामा राज्यबाट उपलब्ध गराइने भनिएका राहत तथा सेवा सुविधा पर्यटनमैत्री नरहेको भन्दै हानले यसबाट होटेल व्यवसायी निराश भएको उल्लेख गरेको छ ।
वर्षेनी करोडौं राजस्व तथा विदेशी मुद्रा आर्जनको प्रमुख स्रोत र कूल गार्हस्थ उत्पादनमा समेत कम्तीमा पनि ८ प्रतिशतको योगदान गरिरहेको यस क्षेत्रलाई उपेक्षा नगर्न व्यवसायीले सरकारको ध्यानाकर्षण गराएका छन् । होटल क्षेत्र धरासायी हुदा करीव ११ लाख मानिसको प्रत्यक्ष रोेजिरोटी गुम्नेतर्फ पनि उनीहरुले सचेत गराएका हुन् । यस कठिन परिस्थितिबाट होटल उद्योगलाई संरक्षण गर्दै अर्थतन्त्रलाई चलायमान बनाउनु राज्यको पनि दायित्व रहेको व्यवसायीले बताएका छन् । होटल उद्योगमा आश्रित श्रमिक तथा कर्मचारीहरुको पारिश्रमिक व्यवस्थापन होटल प्रतिष्ठानबाट मात्र सम्बोधन हुने नसक्ने भन्दै उनीहरुले श्रमिक तथा कर्मचारीको जिम्मा सरकारले पनि लिनु पर्ने बताएका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

लेखक : कदर समाचार